Pěšky po Králicku | Králíky - oficiální stránky města

Králíky - oficiální stránky města

Pěšky po Králicku

Králický Sněžník (1424 m)
Nejvyšší vrchol Pardubického kraje s jedinečným kruhovým výhledem zejména na Hrubý Jeseník, Orlické hory a Kladskou kotlinu v Polsku. Zbytky bývalé rozhledny zbořené v roce 1973. Pod vrcholem pramen řeky Moravy a nedaleko u základů bývalé Liechtensteinovy chaty soška Slůněte – dnešní symbol Králického Sněžníku.

  1. Z Dolní Moravy (BUS konečná).  Po žluté turistické značce. *Pod Vilemínou 4,5 km, *Nad Sněžnou chatou 8,5 km, *Pramen Moravy 9,5 km, *Králický Sněžník – vrchol 10 km.
  2. Z Prostřední Lipky. Po červené turistické značce: *Pod Klepáčem 4 km, *U Zbojnické chaty 13 km, *Králický Sněžník – vrchol 18 km.
  3. Ze Stříbrnic. Po žluté turistické značce. *Návrší (turistická chata) 2 km, *Nad Adéliným pramenem 3,5 km. Napojení na červenou turistickou značku. *Sedlo pod Králickým Sněžníkem 5,5 km, * Nad Sněžnou chatou 6,5 km, *Pramen Moravy 7 km, *Králický Sněžník – vrchol 7,5 km.

Suchý vrch (995 m)  a  tvrz Bouda
Nejvyšší hora Bukovohorské hornatiny (995m). Na vrcholu turistická chata s 32m vysokou rozhlednou. Tvrz Bouda - největší v původní podobě zpřístupněný objekt československého opevnění z let 1935-1938 na Králicku.

  1. Z Králík. Po červené turistické značce. *Bouda 10,5 km, *Suchý vrch 13,5 km.
  2. Z Dolních Boříkovic. Po červené turistické značce. *Bouda 3 km, *Suchý vrch 6 km.
  3. Z Mladkova. Po červené  turistické značce: *Bouda 6 km, *Suchý vrch 9 km.
  4. Z Těchonína. Po zelené turistické značce: *Bouda  6,5 km, *Suchý vrch 9,5 km.

Kaple sv. Trojice a Severomoravská chata
Kamenná mariánská poutní kaple sv. Trojice na úpatí vrchu Jeřáb v nadmořské výšce 862 m. Podle pověsti původní dřevěná kaple z roku 1746 vystavěna jako poděkování obyvatel Králík za šťastnou záchranu před Prusy ve Slezských válkách, nynější kaple byla vystavěna v roce 1898. V okolí radioaktivní prameny, nejznámějším udržovaný Rudolfův pramen. Na blízkém vrcholu Pohořelec turisty hojně vyhledávaná Severomoravská chata.
Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km, *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na Vrchu Val 3,5 km, (totožně jako na rozhlednu na Vrchu Val), *Horní Orlice 4 km, *Kaple sv. Trojice 8 km, Severomoravská chata 9 km.

Pramen řeky Tiché Orlice
Nově upravený pramen řeky v lesích na úbočí vrchu Jeřábu.
Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km, *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na vrchu Val 3,5 km, (totožně jako na rozhlednu na vrchu Val) *Horní Orlice 4 km. Dále zvláštní značení (žlutý půlměsíc v bílém poli) *Horní Orlice – pramen 5 km.

Rozhledna na vrchu Val
Železná rozhledna v nadmořské výšce 788 m n.m. na vrchu Val byla otevřena v roce 2003. Celková výška rozhledny je 34,4 m, vyhlídkový ochoz leží ve výšce 22 m. Vlastníkem rozhledny je Vodafone Czech Republik a.s., provozovatelem město Králíky. Rozhledna poskytuje nádherný výhled na pohoří Králické Sněžníku a Hrubého Jeseníku.
Z Králík po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km (totožně jako na Poutní místo Hora Matky Boží), *Hedeč, rozcestí, 3 km, *rozhledna na Vrchu Val 3,5 km.

Otisk razítka s motivem rozhledny VAL lze získat:
    - v Informačním centru při městském muzeu v Králíkách
    - v obchodě Peregrin v klášteře na Hoře Matky Boží

Poutní místo Hora Matky Boží
Nejvýznamnější barokní památka regionu. Vybudována na popud královéhradeckého biskupa Tobiáše Jana Beckera. V letech 1696 - 1700 postaven barokní poutní kostel - trojlodní bazilika se dvěma čtyřbokými věžemi v průčelí, v letech 1701 - 1704 postaven čtyřkřídlý ambit a za ním v letech 1706 - 1710 samotná budova kláštera servitů, později redemptoristů. Příchod z Králík 1,5 km dlouhou památnou alejí s osmi šestibokými kapličkami.
Z Králík. Po žluté turistické značce. *Hedeč, klášter 2,5 km.

Studánka a Mariánský pramen
Malebné údolí v blízkosti Poutního místa Hora Matky Boží. V roce 1704 postaven sloup s mariánským obrázkem. V roce 1844 vybudována lázeňská budova a v jejím sousedství hostinec. Obojí vyhořelo. Dodnes zachován pouze pozdější dům pro správce vodovodu.
Z Králík. Po žluté turistické značce do aleje (totožně jako na Poutní místo Hora Matky Boží), odsud neznačená asfaltová cesta vpravo. *Studánka 1,5 km.

Vojenské muzeum
Vojenské muzeum – vojensko-historická expozice – osobnosti, zbraně, munice, uniformy, těžká bojová technika – československá armáda v roce 1938, československé opevnění 1935-1938.
Z Králík. Po červené turistické značce (směr Prostřední Lipka). *Vojenské muzeum 1,5 km.

„Králické oko“
Oblíbené výletní místo zdejších obyvatel. Vodní nádrž při jižním okraji města o rozloze 7 ha, hloubka vody průměrně 2,5 m. Nádrž využívána jako chovný rybník, raritou úlovek 18 kg sumce před několika lety.
Z centra Králík po červené turistické značce směr Suchý vrch až ke zdravotnímu středisku, dále neznačenou cestou vlevo - ulicí Plynárenská ven z města. *Vodní nádrž 1 km.

Křížová hora u Červené Vody (735 m)
Dříve známé poutní místo nad obcí Červená Voda. Dřevěná kaple, křížová cesta se 12 zastaveními a hospůdka po roce 1945 zdevastovány čsl. i sovětskou armádou, okolí sloužilo jako vojenské cvičiště. Dnes zde stojí 25 m vysoká rozhledna, otevřena 16. 6. 2007, která poskytuje výhled na jižní výběžky Orlických hor - Bukovou horu a Suchý vrch, masiv Králického Sněžníku a romantické okolí vrcholu Jeřáb v Hanušovické vrchovině.
Z Králík. Od koupaliště starou silnicí směr Červená Voda, kolem Monseova kříže (bývalé popraviště), rovně přes silnici v obci Dolní Orlice. V Šanově od kostelíka po žluté turistické značce až na vrchol Křížové hory. *Dolní Orlice 2,5 km, Šanov 4 km, Křížová hora 6 km.

Autor: Lukáš Král
Městské muzeum a
Informační centrum Králíky
Velké náměstí 365, 561 69 Králíky,
tel. + 420 465 631 117

e-mail: info@muzeumkraliky.cz, http://www.muzeumkraliky.cz
Provozní doba: Út-So 9.00-11.30, 12.30-16.00
Designed & coded by SecurityNet.cz. Copyright © 2008 - 2018 Město Králíky